23 Wrzesień 2020 Komputer czy Laptop? Doradzamy.
W najbliższym czasie planujesz zakupić komputer? A może laptop? No właśnie.
Czy lepszym wyborem w związku z Twoimi potrzebami będzie komputer stacjonarny czy laptop? W Twojej głowie zapewne pojawia się wiele pytań. Nic dziwnego, dobór odpowiedniego dla naszych potrzeb sprzętu jest niezwykle trudny w dobie tak ogromnej różnorodności.
Dlatego dziś podpowiadamy na jakie parametry należy w szczególności zwrócić uwagę oraz jakimi kryteriami możemy kierować się dokonując wyboru pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem.
Idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie naszych poszukiwań od sporządzenia listy aktywności jakim służyć ma zakupiony sprzęt.
Przy sporządzaniu tej listy nie zapominajmy o wymaganiu jakim jest nasz komfort; czy sprzęt powinien być lekki, a może nie będziesz się z nim przemieszczać i nie ma takiej konieczności?
Sporządzona lista powinna ułatwić nam odpowiedź na pierwsze pytanie, to które zdeterminuje wszystkie nasze dalsze wybory: czy szukać laptopa czy może komputera stacjonarnego?
Wątpliwości związane z tym wyborem często dotyczą wydajności sprzętu, mobilności, ceny, możliwości rozbudowy czy wreszcie dostępu do wyposażenia dodatkowego.
Niezaprzeczalnie komputer stacjonarny wyróżnia się lepszym stosunkiem jakości do ceny. Za niższą kwotę możemy otrzymać sprzęt o podobnej, a nawet wyższej mocy obliczeniowej. W związku z powyższym komputer stacjonarny będzie lepszy dla graczy i użytkowników profesjonalnych, a więc osób, którym zależy na możliwie jak najwyższej wydajności. Kolejną zaletą komputera stacjonarnego jest wykorzystanie dużych monitorów. Mniej wygodne w użytkowaniu, aczkolwiek również możliwe będzie podłączenie laptopa do zewnętrznego ekranu. Duży monitor zawsze zapewnia większą wygodę pracy ale nie dla każdego będzie koniecznością.
Nie należy zapominać również o tym, że komputer stacjonarny zapewnia nam znacznie więcej możliwości rozbudowy. Jednak nie dla każdego użytkownika taka możliwość jest koniecznością. Niektóre laptopy także pozwalają na upgrade, jednak jest on mocno ograniczony.
Kiedy już wiemy, czy odpowiedniejszy będzie dla nas laptop czy komputer stacjonarny należy przyjrzeć się parametrom sprzętu i wybrać takie, które będą optymalizować procesy związane z celami, które wypisaliśmy na naszej liście.
Dziś podpowiadamy na co należy zwrócić szczególna uwagę przy wyborze KOMPUTERA STACJONARNEGO.
Do osób, które nie chcą bawić się we własnoręczne składanie lub po prostu chcą mieć sprzęt „na już”, kierowane są gotowe zestawy komputerowe. Należy pamiętać jednak, że takie rozwiązanie narzuca klientowi pewien zakres rozwiązań, które mogą nie do końca odpowiadać jego potrzebom i nie zawsze może on decydować o poszczególnych elementach.
Podzespołów i elementy wchodzących w skład zestawu komputerowego jest sporo, dlatego proces szukania, porównywania i zestawiania wszystkich urządzeń jest bardzo pracochłonny. Zwłaszcza gdy tak ważna jest kompatybilność – każdy element musi być zgodny z pozostałymi, w przeciwnym wypadku nasz komputer zwyczajnie nie będzie działał.
Chętnie pomożemy Ci i stworzymy w ramach wyznaczonego budżetu komputer zaprojektowany idealnie pod Twoje potrzeby, taki, który będzie usprawniał, przyspieszał i doskonalił Twoją pracę zamiast stanowić źródło frustracji.
Poniżej przedstawiamy kompleksowy poradnik na co należy zwrócić uwagę kupując „gotowca”.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze komputera stacjonarnego?
To podzespoły decydują o szeroko pojętej wydajności, zatem warto jest przyjrzeć się „składowym” tej wydajności. Należy zapoznać się z elementami, z których składa się komputer oraz tym jak te poszczególne elementy wpływają na wyżej wspomnianą wydajność. Wiedząc które elementy przyczyniają się do usprawnienia poszczególnych funkcji i zestawiając to z naszą listą celów będziemy w stanie dokładnie określić które z części komputera muszą mieć w szczególności wysokie parametry, a które niekoniecznie tak aby sprzęt spełniał nasze oczekiwania.
PROCESOR – „serce komputera”, zależy od niego szybkość realizacji poszczególnych operacji, a także możliwość obsługi wielu zadań w tym samym czasie. Co to oznacza w praktyce? Ważnym parametrem okaże się ilość rdzeni i wątków. Im jest ich więcej, tym układ lepiej sprawdza się podczas obsługi wymagających programów oraz narzędzi, wykonujących mnóstwo operacji w tym samym czasie. Wpływ na moc obliczeniową procesora ma także jego częstotliwość taktowania. W większości układów do czynienia mamy z wartością bazową oraz turbo, która osiągana jest wówczas, gdy generowane obciążenie wymaga wykorzystania dodatkowej mocy. Sporą swobodę pod tym względem zapewniają nam procesory z odblokowanym mnożnikiem. Pozwalają one bowiem na zwiększenie maksymalnego taktowania. Nie bez znaczenia jest także ilość pamięci podręcznej, w której przechowywane są dane wykorzystywane najczęściej. Procesor ma do nich szybki dostęp, dlatego warto decydować się na modele z dużą ilością tej pamięci. Istotny jest również współczynnik TDP, przekładający się na pobór mocy i generowane obciążenie. Jeśli twój komputer stacjonarny chcesz kupić do celów nauki i pracy z domu nie ma konieczności decydować się na wielordzeniowe procesory, ponieważ i tak ich potencjał nie zostanie wykorzystany. Dobry wyborem okażą się modele dwurdzeniowe o niskim współczynniku TDP. Jeśli natomiast jesteś zapalonym graczem i ma to być komputer „gamingowy” zainwestuj w komputer o większej ilości rdzeni. Warto decydować się na zestawy wyposażone w układy co najmniej czterordzeniowe i czterowątkowe.
KARTA GRAFICZNA podzespół, na który trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim składając komputer gamingowy. Odpowiada ona głównie za generowanie i wyświetlanie obrazu, nie można jednak zapominać także o tym, że „wspomaga” ona procesor podczas wykonywania wszelkich obliczeń. Jej wydajność ma więc wpływ na obsługę gier, ale także specjalistycznych programów, które wykorzystuje się chociażby do obróbki grafiki czy też modelowania 3D. Najważniejszym parametrem będzie więc pamięć oraz jej typ. Uwagę warto więc zwrócić także na częstotliwość taktowania rdzenia (zarówno w trybie bazowym, jak i turbo) i pamięci. Nie można zapomnieć również o zamontowanych złączach, ilości obsługiwanych monitorów, a także wszelkich zaimplementowanych technologiach, takich jak VR Ready. Często już na pierwszy rzut oka widać, do czego karta graficzna została stworzona.
Karta graficzna dedykowana lub nie – pytanie podobne do tego, z którym należy zmierzyć się w przypadku procesora. Do obsługi pakietu biurowego wystarczające okażą się jednostki zaingerowane z układem CPU. Renderowanie grafiki, montowanie wideo czy modelowanie 3D wymaga natomiast dodatkowej mocy, którą zapewni wyłącznie dobrej jakości karta dedykowana.
PAMIĘĆ RAM choć procesor odpowiada za przetwarzanie danych, ważne jest to, aby miał do nich szybki dostęp. Za to właśnie odpowiada pamięć RAM. Oczywiście im więcej, tym lepiej, jednak wiele zależy od konkretnego zastosowania. Komputer do gier powinien dysponować co najmniej 8 GB pamięci. Podobne wartości wystarczą do nauki i pracy biurowej. Bardziej wymagające produkcje, a także narzędzia specjalistyczne będą potrzebowały od 16 GB RAM wzwyż. W przypadku komputera do gier kości RAM powinny wyróżniać się częstotliwością taktowania na poziomie minimum 2133 MHz – najlepszym wyborem okażą się jednak modele 2666 MHz lub szybsze.
DYSKI TWARDE zależy od niego realizacja rozmaitych procesów. Najistotniejsza jest jego pojemność oraz sposób działania. Dysk ma wpływ na szybkość wykorzystywania przechowywanych zasobów, a także na czas realizacji procesu odczytu i zapisu danych. O wartości poszczególnych parametrów decyduje typ dysku, a także obsługiwany przez niego interfejs. Szybsze działanie systemu i krótsze czasy ładowania zapewnią nam dyski półprzewodnikowe (SSD). Do użytku „biurowego” wystarczy nam dysk pojemny, niekoniecznie szybki – oczywiście zakup dysku SSD pozwoli na przyspieszenie systemu operacyjnego, jednak nie jest on tak istotny, jak w przypadku komputera stacjonarnego dla fotografa czy też grafika. Standardowy model HDD o pojemności 1 TB będzie wystarczający.
PŁYTA GŁÓWNA wszystkie wymienione wyżej podzespoły muszą znaleźć gdzieś swoje miejsce. Posłuży nam do tego płyta główna. Wielkie znaczenie ma jej kompatybilność z pozostałymi elementami. Bez tego, złożenie komputera jest niemożliwe.
ZASILACZ często zapominamy o tym jak ważnym jest elementem- dostarcza on mocy potrzebnej do pracy wszystkich podzespołów wchodzących w skład zestawu komputerowego. Ważna jest zatem jego moc ogólna, która powinna odpowiadać sumie zapotrzebowania pozostałych elementów. Do tego warto dodać jeszcze pewien zapas. Sprawdzić należy również obsługiwane złącza, a także certyfikat sprawności.
OBUDOWA czyli „skrzynka”, w której umieszczone są wszystkie podzespoły. Jej typ oraz kompatybilność z płytami głównymi są kluczowe przy składaniu komputera. Kupując „gotowca” nie musimy się o to martwić jednak warto zwrócić uwagę na jej wymiary. Największe są obecnie modele Full Tower, dla zwolenników bardziej kompaktowych rozwiązań zostały natomiast przygotowane między innymi takie konstrukcje jak Midi Tower, Micro Tower czy też Small Form Factor. Do tego dochodzą obudowy do komputerów miniaturowych (np. NUC).
SYSTEM OPERACYJNY jest często dołączany do zestawu, jednak w niektórych przypadkach (np. podczas samodzielnego składania komputera), trzeba kupić go osobno. Najczęściej wybierane są oczywiście systemy Microsoft Windows. Warto wybrać najnowszą edycję ponieważ starsze powoli tracą wsparcie. Istnieją też różne pakiety w zależności od tego czy komputer ma służyć celom „domowym”, rozrywkowym czy też profesjonalnym.